Súrodenci zmenili rodinnú farmu na komunitný projekt

Ďalší z inšpiratívnych príbehov sociálneho poľnohospodárstva nás zavedie do malebnej pobrežnej dedinky Woolacombe v severnom Devone na juhozápade Anglicka. Práve tu sa nachádza pôvodne rodinná farma Craiga a Corinny Corryovcov, ktorú založili ich predkovia v 30. rokoch minulého storočia. 

Rodinná farma sa okrem poľnohospodárskej činnosti zahrňujúcej pestovanie zemiakov, paradajok a rôznych druhov zeleniny, venovala aj chovu dobytka a svojou produkciou mlieka zásobovala aj obyvateľov celej dediny. 

Súrodenci Craig a Corry postupne pretransformovali rodinný statok na otvorený komunitný projekt regionálneho významu a s pomocou ďalších nadšencov a organizácií poskytujú sociálnu platformu pre rozvoj a vzdelávanie rôznych záujemcov. 

Svoju farmu pomenovali Futures Farm a v súčasnosti ponúka zaujímavé vzdelávacie a terapeutické programy navrhnuté tak, aby vyhovovali individuálnym potrebám každého jednotlivca či klientov. Tie kreujú a navrhujú na mieru vďaka iniciovaným stretnutiam s referentmi, sociálnymi pracovníkmi, rodičmi, opatrovateľmi a študentmi.

Countrymen – návrat  k sebe samému

Futures Farm spolupracuje aj s University of Essex na projekte Countrymen UK Monitoring and Evaluation. Tento projekt súbežne funguje na viacerých miestach v Británii, či už na podobných farmách v prírode, alebo vo vidieckych sociálnych centrách, ktoré si tak môžu vzájomne vymieňať svoje postrehy a skúsenosti. Projekt sa orientuje na pomoc a začlenenie ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Či už ide o ľudí s poruchami úzkosti alebo depresie, trpiacich v dôsledku mŕtvice, Parkinsonovej choroby, demencie, respiračných a pľúcnych stavov alebo o klientov s bipolárnou poruchou, trpiacich rôznymi zraneniami, srdcovými chorobami, posttraumatickou poruchou alebo artritídou či rakovinou, každý si nachádza na farme svoje miesto a uplatnenie. 

Futures Farm rovnako poskytuje možnosti ľuďom, ktorí sa po odchode na dôchodok alebo z rôznych iných dôvodov cítia osamelo a izolovane. Dôraz tu nekladú na to, kto koľko vie a koľko môže. Pre každého sa nájde spôsob, ako ho možno začleniť a socializovať podľa jeho vlastných možností. Cieľom je, aby si ľudia osvojili alebo vyskúšali svoje zručnosti, možnosti a spoznali nových ľudí v prirodzene zdravom prostredí, kde sa cítia vítaní a podporovaní.

Motivujú klientov a ľudí s prekážkami k samostatnosti

Získavanie nových skúseností prostredníctvom praktického prístupu pracovníkov dokázateľne zvyšuje sebavedomie a sebamotiváciu klientov. Nielen u detí, ktoré navštevujú farmu, sa ukázali pozitívne účinky pri práci so zvieratami, ktoré na farme žijú. Súrodenci sa zameriavajú aj na chov zvierat a lokálnu produkciu, či už ide o chov sliepok, ošípaných, koní, rôznych plemien oviec alebo produkciu jahňacieho mäsa. Návštevníci dokonca nájdu na farme aj miniatúrnych shetlandov a waleských koníkov, či kačice a kozy plemena Pygmy.

Počet zvierat na farme prirodzene klesá a stúpa počas celého roka. Každý, kto s nimi pracuje, je súčasťou procesu nákupu, chovu a starostlivosti, ktorý umožňuje nahliadnuť do života hospodárskych zvierat od začiatku do konca. Každý člen a návštevník má tak možnosť pochopiť princípy sociálneho a udržateľného poľnohospodárstva a chovu zvierat priamo vo funkčnom modeli farmy.

Diverzita ako prostriedok k vyskladaniu celku

Futures Farm je rôznorodá nielen svojou produkciou, ale aj tímom členov, ktorého základ tvorí okrem súrodeneckej dvojice Craiga a Corryho aj ďalší zamestnanci farmy, z ktorých každý svojím osobným príbehom obohacuje farmu niečím jedinečným. Medzi nich patrí aj Jo, pôvodne umelecká šperkárka, ktorá svoje zručnosti a skúsenosti odovzdáva návštevníkom farmy pri rôznych umeleckých projektoch. Verí, že aj tieto umelecké aktivity pomáhajú pri budovaní sebavedomia a sebarealizácii návštevníkov farmy. „Rôznorodosť našich žiakov v kombinácii s kalendárom chovu znamená, že každý deň prináša niečo nové. Baví ma pracovať v tomto každodenne meniacom sa prostredí,” hovorí.

Dynamika všetkých procesov farmy prirodzene poskytuje veľa možností na sebarealizáciu. To dáva priestor na nové spolupráce s rôznymi subjektmi a inštitúciami. Ďalšia takáto spolupráca sa zrodila v roku 2018, kedy sa v neďalekom meste Barnstaple na pôde vyššej odbornej školy rozhodli zaradiť koncept sociálneho poľnohospodárstva Futures Farm do svojich učebných osnov. Medzitým sa škola stala súčasťou študentského campusu pod názvom Petroc, taktiež v severnom Devone, čím sa odkaz a myšlienky, ktoré reprezentuje Future Farms, stali dostupnejšie ešte pre väčší počet študentov.

“Sme radi, že sme pred tromi rokmi našli farmu Futures Farm a zaradili sme ju do našich učebných osnov, aby sme tak obohatili osobnostný a sociálny rozvoj našich študentov,” hovorí Nicola Woollacott, programová manažérka podporovaného vzdelávania Petroc.  

Future Farms – miesto, ktoré vám vráti viac, ako do neho vložíte

Tak, ako práca na farme prináša svoje plody a produkty, aj samotným prevádzkovateľom sa vynaložené úsilie a energia vracajú v podobe množstva pozitívnych ohlasov a príbehov. 

„Byť v blízkosti prírody je súčasťou môjho života od narodenia a to, že moje deti vyrastajú a učia sa v tomto úžasnom prostredí, ma povzbudilo, aby som umožnila aj  iným ťažiť z tejto skúsenosti,” hovorí Corrina Corry, ktorá pretransformovala rodinnú farmu so svojím bratom Craigom. Už dávnejšie sa špecializovala na motiváciu a zapojenie znevýhodnených študentov. “Vďaka nášmu programu, ktorý inšpiroval a motivoval mnoho mladých ľudí, som nadšená z potenciálnych príležitostí, ktoré čakajú na našich ďalších návštevníkov farmy,“ dodáva.

Rovnako,  ako experimentovanie  s pestovaním rôzneho ovocia a zeleniny, ktoré dospelo k výrobe džemov, čatní a iných chutných lokálnych produktov, na ktorom sa podieľajú priamo návštevníci farmy, farma prináša aj množstvo nových vzťahov, priateľstiev a príbehov. To všetko uprostred rozvíjajúcej sa prírodnej oblasti s krásnymi výhľadmi, na ktorej kultivácii sa študenti, členovia a návštevníci farmy naďalej podieľajú a prispievajú tak k udržateľnosti krajiny. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *