Päťhektárová dedinka na majeri, kde sú hosťami ľudia so znevýhodnením

So zaujímavým konceptom sociálnej farmy v Maďarsku prišla jedna z neziskových organizácií Nadácia Szymbiózis, ktorá založila Majer Baráthegy (Baráthegyi Majorság) pri Miškovci. Farma dnes poskytuje prácu takmer 400 ľuďom so zdravotným znevýhodnením i rôzne terapeutické služby a otvorila penzión so zábavným parkom, ktorý je priateľský k rodinám s deťmi s prekážkami.

Sebestačnú sociálnu farmu Majer Baráthegy (Baráthegyi Majorság) tvorí päť hektárová dedinka, v ktorej sa snažia vytvárať sebestačnú štruktúru pre zdravotne znevýhodnených. Majer okrem rodinného domova ponúka ľuďom so zdravotnými prekážkami aj pracovné uplatnenie, pričom na ňom nechýba zvieracia farma, ručná manufaktúra a najnovšie na ňom otvorili aj penzión, v ktorom sa môžu rekreovať rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím.

Farma, ktorá je sebestačná

Sociálna farma funguje ako sociálny podnik. V miestnej reštaurácii sa varí primárne z lokálnych produktov a nechýba ani domáca a čerstvá zelenina či ovocie. Farma navyše ponúka mliečne výrobky, kozie syry, vajcia, pečený čas, džemy i sirupy. Výrobky okrem veľtrhov predávajú aj vo vlastnom obchode, ba dokonca aj v niekoľkých malých a veľkoobchodných predajniach v Miškovci či v regionálnych reštauráciách.

Penzión priateľský k rodinám s deťmi s prekážkami

Nadácia počas pandémie v lete v roku 2021 otvorila na majeri aj unikátny rodinný penzión, ktorý je priateľský k rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím. Jeho cieľom je poskytnúť odpočinok a relax rodinám s deťmi s prekážkami, ale aj rôzne formy terapií. Kým rodina oddychuje, o deti so zdravotným postihnutím sa starajú animátori alebo sa im venujú sociálni pracovníci v rámci asistovanej terapie. Cieľom projektu je priniesť víziu, že aj ľudia so zdravotným postihnutím, môžu žiť plnohodnotne a kvalitne strávený čas.

Služby majera sú prepojené so zábavnými parkmi, dreveným ihriskom a najnovšie by mal pribudnúť aj wellness, v ktorom si rodiny budú môcť oddýchnuť. Aj vďaka otvoreniu penziónu sa vytvorilo 27 nových pracovných miest pre ľudí, ktorí by si prácu hľadali len ťažko.

Majer, na ktorom žijú i pracujú ľudia so znevýhodnením

Okrem toho, že ľudia so zdravotným znevýhodnením dostali možnosť žiť na majeri, získali aj zamestnanie v rámci rôznych pracovných pozícií. Niektorí pracujú v rámci ubytovacích či stravovacích služieb, iní sa starajú o prevádzku okolia penziónu či sprievodné atrakcie zábavného parku, dohliadajú na detské ihrisko alebo pracujú v miestnej ZOO pre deti. Majer dokonca ponúka zaujímavé animačné služby pre deti a rôzne sprievodné podujatia v podobe zaujímavého turistického programu, vďaka čomu už farma získala aj ochrannú známku ENAT (Európska sieť pre prístupný cestovný ruch).

Majer Baráthegy sa teší veľkej obľube návštevníkov. Nielenže pomáha ľuďom s prekážkami, ale neustále vylepšuje svoj program a miestne atrakcie. Jednou z nich je aj miestna manufaktúra a osobitnú pozornosť chcú venovať aj ustanoveniu ľudových tradičných a remeselných programov a väčšej propagácii ekologického poľnohospodárstva. Cieľom farmy je, aby sa stala udržateľná a dlhodobo dokázala fungovať sebestačne aj vďaka domácemu transformačnému ekoturizmu, v čom je dnes inovatívnym priekopníkom.

Čomu všetkému sa venujú na farme?

Výroba syrov – Na farme sa vyrábajú rôzne druhy syrov z čerstvého kozieho mlieka, keďže na farme nechýba ani chov kôz. Pridružila sa aj výroba kravských syrov z mlieka, ktoré farma dostáva od spoľahlivého dodávateľa.

Gastro manufaktúra – Vďaka peci a vybavenosti sa v okolí celého majera sa rozlieha vôňa zemiakových lángošov, trdelníkov, teplého chleba, ktoré majú v obľube aj návštevníci.

Pivnica na výrobu šampiňónov – V jednej z pivníc farmy sa už roky pestujú šampiňóny, o ktoré je veľký záujem zo strany návštevníkov i dodávateľov.

Spracovanie ovocia a zeleniny – Z ovocia a zeleniny, ktoré sa urodia na farme, následne zamestnanci majera vyrábajú voňavé a chutné sirupy, ovocné šťavy, lekváre, pričom mnohé z nich sa predávajú aj na okolitých trhoch a v maloobchodoch.

Stolárska dielňa – Zo stolárskej dielne ide vždy nejaký hluk. Vyrábajú sa v nej krmítka pre vtáky, tu sa obnovujú jednotlivé prvky dreveného detského parku a ďalšie nové drevené hry, ktoré sú jeho súčasťou.

Sociálne terapie – Na majeri sa ponúka hypoterapia, terapia alpakami a raz do roka sa koná tábor pre deti s autizmom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *