basket with apples in meadow

Združenie Neratov prinavracia život obci

Združenie Neratov vzniklo v roku 1992 vo vysídlenej dedine na česko-poľskom pohraničí. Jeho cieľom je prinavrátiť život vysídlenej obci a ponúknuť domov a prácu ľuďom s postihnutím či inak sociálne znevýhodneným.

Za viac ako 20 rokov svojho pôsobenia združenie dosiahlo veľa – prevádzkuje chránené bývanie a chránené pracoviská, založilo špeciálnu školu a ponúka vhodné miesto na rekreáciu a oddych rodinám a školským kolektívom s hendikepovanými deťmi.

Súčasťou diania v Neratove je aj obnova miestnych kultúrnych tradícií a tradičných ľudových remesiel, starostlivosť o krajinu, ekologicky šetrné hospodárenie a tiež obnova prerušených kontaktov s poľskými susedmi a pôvodnými nemeckými obyvateľmi.

Na rozvoji života a služieb sa aktívne podieľajú ľudia s hendikepom, ktorí pracujú v miestnych chránených dielňach. Zamestnanie tu nachádzajú obyvatelia neratovského chráneného bývania, ale aj ľudia s hendikepom zo širokého okolia. V Neratove možno nájsť chatu Neratov, jedáleň, krčmu, obchod a poštu, ktoré majú podobu chránených dielní. Ľudia sa venujú remeslu, upratovacím a záhradníckym prácam, vznikla tu práčovňa i služby pre ľudí s hendikepom. Zároveň je súčasťou aj podpora detí s hendikepom cez Základnú školu špeciálnu Neratov alebo aj prostredníctvom rekreácie.

Farmu Orlice založilo združenie Neratov v Orlických horách ako sociálnu firmu, v ktorej dostávajú príležitosti najmä mladí ľudia s hendikepom. Venujú sa najmú práci v pôdohospodárstve, pri príprave palivového dreva, technickým prácam, šetrnému obhospodarovaniu horských lúk a chovu dobytka, oviec a ošípaných. Zvieratá žijú na farme vo voľnom výbehu a ich chov spĺňa prísne pravidlá ekologického hospodárstva. Farma niekoľkokrát do roka ponúka čerstvé hovädzie, bravčové, ovčie mäso a hydinu, ktoré je profesionálne vákuovo zabalené. Z farmy mäso rozváža do Prahy, Brna,
Pardubíc, Hradca Králové, Olomouca, ale po dohovore je možné ho dopraviť aj na iné miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *