Pôda je nielen vzácny zdroj pre obživu človeka, môže pomôcť aj vašej psychike
Lieky nemusia byť jediný spôsob ako sa zbaviť psychických problémov. Zistilo sa, že pôdne mikróby majú podobné účinky na mozog a sú bez vedľajších účinkov a potenciálu chemickej závislosti. Naučte sa, ako využiť prírodné antidepresívum v pôde a staňte sa šťastnejšími a zdravšími. Čítajte ďalej a uvidíte, ako vám „špina“ môže robiť radosť.
Prírodná medicína existuje už nespočetné stáročia. Zahŕňala lieky na takmer všetky fyzické choroby, ako aj na duševné a emocionálne trápenia. Starovekí liečitelia možno nevedeli, prečo niečo funguje, ale jednoducho to fungovalo. Moderní vedci odhalili príčinu mnohých liečivých rastlín a praktík, ale len nedávno našli zdroje, ktoré boli predtým neznáme, a predsa sú stále súčasťou prirodzeného životného cyklu. Pôdne mikróby a ľudské zdravie majú pozitívny vzťah, ktorý bol podrobený výskumu a zistilo sa, že je overiteľný.
Pôdne mikróby a ľudské zdravie
Vedeli ste, že v pôde je prirodzené antidepresívum? Je to pravda. Mycobacterium vaccae je skúmaná látka a skutočne sa zistilo, že odráža účinok na neuróny, ktorý poskytujú lieky ako Prozac. Baktéria sa nachádza v pôde a môže stimulovať produkciu serotonínu, vďaka čomu sa uvoľníte a budete šťastnejší. Štúdie sa uskutočnili na pacientoch s rakovinou a uviedli lepšiu kvalitu života a menej stresu.
Nedostatok serotonínu je spájaný s depresiou, úzkosťou, obsedantno-kompulzívnymi poruchami a bipolárnymi poruchami. Baktéria sa javí ako prirodzené antidepresívum v pôde a nemá žiadne nepriaznivé zdravotné účinky. Tieto antidepresívne mikróby v pôde môžu byť rovnako ľahko použiteľné, ako hranie sa v špine.
Väčšina vášnivých záhradkárov vám povie, že ich územie je ich „šťastným miestom“ a skutočný fyzický akt záhradkárčenia je odbúravačom stresu a zlej nálady. Skutočnosť, že je za tým určitá veda, dodáva tvrdeniam týchto závislákoch na záhrade dodatočnú dôveryhodnosť. Prítomnosť antidepresíva pôdnych baktérií nie je prekvapením pre mnohých z nás, ktorí sme tento fenomén na vlastnej koži zažili. Podložiť to vedou je pre šťastného záhradníka fascinujúce, ale nie šokujúce.
Antidepresívne mikróby Mycobacterium v pôde sa tiež skúmajú na zlepšenie kognitívnych funkcií, Crohnovej choroby a dokonca aj reumatoidnej artritídy.
Ako vás špina robí šťastnými
Antidepresívne mikróby v pôde spôsobujú zvýšenie hladín cytokínov, čo vedie k produkcii vyšších hladín serotonínu. Baktéria bola testovaná injekciou aj požitím na potkanoch a výsledkom boli zvýšené kognitívne schopnosti, nižší stres a lepšia koncentrácia na úlohy ako u kontrolnej skupiny.
Záhradníci vdychujú baktérie, majú s nimi lokálny kontakt a dostanú ich do krvného obehu, keď dôjde k porezaniu alebo inej infekčnej ceste. Prirodzené účinky antidepresíva pôdnych baktérii možno pociťovať až 3 týždne, ako to naznačujú pokusy s potkanmi. Takže teraz vypadnite von, hrajte sa v špine a zlepšite si náladu a život.
Zdroje:
“Identification of an Immune-Responsive Mesolimbocortical Serotonergic System: Potential Role in Regulation of Emotional Behavior,” by Christopher Lowry et al., published online on March 28, 2007 in Neuroscience. http://www.sage.edu/newsevents/news/?story_id=240785
Mind & Brain/Depression and Happiness – Raw Data “Is Dirt the New Prozac?” by Josie Glausiusz, Discover Magazine, July 2007 Issue. https://discovermagazine.com/2007/jul/raw-data-is-dirt-the-new-prozac